Doprava
Udržitelnost a ESG

Autobusy na vodík v Moravskoslezském kraji

Vodík by měl v Moravskoslezském kraji pohánět desítky autobusů a tři vlaky.
Autobusy na vodík v Moravskoslezském kraji

Moravskoslezský region by se v Česku mohl stát lídrem v oblasti ekologické veřejné dopravy. Jako první totiž hodlá využít vládní program RE:START a zařadit do provozu až několik desítek autobusů poháněných vodíkem. První vozy by mohly cestující svézt už v roce 2020.

Nové autobusy by se měly objevit nejprve na Havířovsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Páteř veřejné dopravy v těchto lokalitách posílí na šest desítek vozů na 27 linkách. Koncepce využití vodíku v dopravě počítá také s rozvojem sítě plnících stanic, a to nejen pro autobusy, ale také pro osobní automobily. Magistrát města Ostravy plánuje otevřít plnicí stanici a zároveň jedná o zapůjčení vodíkem poháněných aut pro interní potřeby samosprávy.

Využití vodíku v Česku zaštiťuje, podporuje a rozvíjí Česká vodíková technologická platforma  HYTEP. Rozšířit využití vodíku má za cíl snížit emise skleníkových plynů, závislost na dovozu energie a posílit konkurenceschopnost národního hospodářství. Vodíkové technologie jsou součástí Národního akčního plánu čisté mobility.

Sdílejte na sociálních sítích