Bydlení

V Domově sv. Josefa se otevírají první „chytré byty“ pro vážně nemocné s roztroušenou sklerózou

S pomocí Královéhradeckého kraje už 6. května zahájí provoz nový objekt v areálu Domova svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové. Toto středisko Oblastní charity Červený Kostelec nabízí jako jediné zařízení v Česku komplexní péči pro vážně nemocné roztroušenou sklerózou. Lidé s hendikepem tu získají krátkodobé přechodné bydlení, odbornou pomoc a podporu.
V Domově sv. Josefa se otevírají první „chytré byty“ pro vážně nemocné s roztroušenou sklerózou

Roztroušená skleróza je závažné nervové onemocnění. Ničí nervová vlákna, a způsobuje tím postupné ochabování svalstva. Chybí lék, ale také lůžková i terénní péče. Z tohoto důvodu vznikl před více než dvaceti lety Domov sv. Josefa, kde pomáhají nemocným vyrovnat se s nemocí, stabilizovat zdravotní stav a zvýšit soběstačnost. Aby Oblastní charita Červený Kostelec rozšířila a zkvalitnila služby poskytované v Žirči, zahájila v roce 2022 rozsáhlou rekonstrukci jedné z budov v areálu, který býval jezuitským klášterem.

Celý projekt vyšel na 96 milionů korun, z toho stavba na 88 milionů a osm milionů šlo na vybavení. Část nákladů na vybavení pokryje výtěžek z veřejné sbírky, která vynesla přes 5,4 milionu korun.

Zrekonstruovaná třípodlažní budova, pojmenovaná Dům sv. Františka, poslouží pečovatelům a klientům s roztroušenou sklerózou v pokročilém stádiu, kteří ji využijí pro odlehčovací pobyty s rehabilitacemi. V bezbariérovém objektu vzniklo devět bytů, přičemž „chytré“ jsou tři z nich. Ty jsou vybavené chytrými a asistivními technologiemi, které umožní klientům ovládat domácnost v případě, že mají omezenou hybnost končetin.

V přízemí budovy se nachází Centrum informačních technologií a alternativní komunikace (CITAK), vodoléčba a ergoterapie. V prvním patře je sesterna, společenská místnost a pokoje pro klienty odlehčovací služby.

Dům sv. Františka nabídne ročně 1225 hodin cvičení a poradenství až 200 klientům a jejich pečujícím osobám.

Převzato z www.khk.cz

Sdílejte na sociálních sítích