Hospodaření s odpady
Inovace a výzkum
Z našeho kraje

Chytrý GPS systém pro sněžné rolby

Sníh na svazích v Peci pohlídá satelitní systém, ušetří elektřinu a vodu.
Chytrý GPS systém pro sněžné rolby

Vlekaři v Peci pod Sněžkou začnou jako první u nás jezdit s rolbami vybavenými technologií na monitorování výšky sněhu na sjezdovkách. Díky čidlům a datům z družice uspoří naftu a vodu a připraví sjezdovky rychleji a kvalitněji.

Chytré „krabičky“ technologie Snowsat díky datům vysílaným družicí i systému GPS vlekařům ukážou, v které části svahu je sněhu málo a kam ho hrnout. Systémem vlekaři vybaví všechny rolby, které se starají o úpravu tratí v Peci. Pokud se osvědčí, SkiResort Černá hora-Pec ho nasadí i do dalších středisek v Krkonoších. Úprava svahů bude rychlejší i efektivnější. Středisko ušetří na spotřebě elektřiny a vody pro umělé zasněžování a také na spotřebě nafty, která pohání rolby. Předpokládají se úspory kolem patnácti procent, což jsou miliony korun.

„Základními komponentami jsou počítač, na kterém celý software běží, a ovládání GPS signálu, které umožňuje přijímání a zároveň vysílání dat. Zařízení se umísťuje přímo pod sedadlo spolujezdce v kabině,“ vysvětlil technik Jan Kosek z českého zastoupení společnosti Kässbohrer, která technologii Snowsat vyrábí. Rolby jsou vybavené třemi anténami pro přijímání a odesílání signálu a komunikaci s operátorem. Instalace zařízení do jedné rolby zabere šest hodin. V kabině je zároveň monitor, na kterém řidič vidí celou mapu areálu, místo, kde se pohybuje, kolik je pod ním sněhu, a další údaje. Ještě více toho bude vidět v kanceláři.

Sdílejte na sociálních sítích