Chytrá řešení

Známe výsledky soutěže Čistá obec 2022

V Královéhradeckém kraji loni nejlépe třídili v Malé Úpě, Černém Dole a Hostinném
Známe výsledky soutěže Čistá obec 2022

Uklizeno, všude pořádek a občané, kteří mohou být právem pyšní na svůj vztah k životnímu prostředí. To je společný znak měst a obcí umisťujících se v Královéhradeckém kraji na předních příčkách soutěže Čistá obec. Ta každoročně hodnotí, ve kterém sídle regionu během předchozího roku nejlépe třídili odpad. Tentokrát se v téhle disciplíně nejvíc dařilo obyvatelům Malé Úpy, Černého Dolu a Hostinného. Zástupci vítězných obcí si ocenění převzali v pondělí v Novém Adalbertinu v centru krajského města.

Soutěže Čistá obec se automaticky účastní všechny obce Královéhradeckého kraje zapojené do systému zpětného odběru a využití obalových odpadů. Ten provozuje Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a. s., která má k dispozici přesná data o množství vytříděného odpadu. 

Obce Královéhradeckého kraje si tradičně vedou dobře i v celorepublikovém srovnání. Ostatně krajské město je pravidelně hostitelem odborné konference Odpady a obce, kam se sjíždějí odborníci a zástupci samospráv z celé země řešit právě témata kolem třídění. Letos se v Hradci Králové 21. a 22. června uskuteční již 24. ročník této konference. 

KATEGORIE DO 300 OBYVATEL
Mezi nejmenšími obcemi Královéhradeckého kraje se na pomyslném bronzovém stupínku umístila Borovnička. Vesnička s ani ne dvěma sty obyvateli leží na samé výspě kraje nedaleko hranic s Libereckým krajem v oblasti Krkonošského předhůří na cestě mezi Dvorem Králové nad Labem a Vrchlabím. Druhé místo z loňského roku si zopakovaly Říčky v Orlických horách a pouze letopočet se měnil i na diplomu pro vítěze. Stejně jako rok předtím totiž loni nejlépe třídili obyvatelé Malé Úpy.

Skokanem roku se plným právem stala obec Tetín, kde se podařilo zvýšit množství vytříděného odpadu o více než sto padesát procent.

KATEGORIE DO 2 000 OBYVATEL
Ze sídel, ve kterých žije mezi třemi sty a dvěma tisíci obyvateli, mohou mít radost z celkového třetího místa v Horní Olešnici. Obec proslulá jako naleziště polodrahokamů je oblíbeným turistickým místem. A je tedy jasné, že i kvůli svým návštěvníkům dbá o čistotu. To ostatně platí i pro její pokořitele na druhém a prvním místě. Loňskou stříbrnou příčku si zopakoval Adršpach, bronz z loňského vyhlašování přetavil lepším tříděním odpadů na letošní zlato městys Černý Důl. „Nemáme na podporu třídění žádnou kampaň, myslím si, že dobré výsledky jsou díky lidem, kteří u nás žijí a mají odpovědnost vůči přírodě. Máme krásné okolí a je na každém, aby to u nás bylo hezké i nadále,“ komentuje stabilně dobré výsledky v soutěži starostka Alena Purmová. „Už naši předchůdci vymysleli koncepci nakládání s odpady, která funguje a která šetří životní prostředí díky třídění. Navíc snižuje náklady na odpady.“

Na sever Královéhradeckého kraje putuje vedle těchto tří cen pro vítěze kategorie i ocenění pro jejího Skokana roku. O více než polovinu zvýšili totiž množství vytříděného odpadu během roku 2022 obyvatelé obce Suchovršice, která leží přibližně sedm kilometrů od Trutnova.

KATEGORIE NAD 2 000 OBYVATEL
V kategorii měst si pro ocenění za třetí místo přišli zástupci Police nad Metují, která tak obhájila v soutěži Čistá obec své loňské umístění. Jen o pár bodů lepší byli obyvatelé města Vrchlabí, kterým patří příčka druhá. Ovšem nikdo tentokrát neměl šanci na více než čtyři tisíce Podkrkonošáků z města Hostinné.

I největší sídelní kategorie má svého Skokana roku. Ten se v běžném pořadí umístil na hezkém pátém místě, což by samo o sobě k převzetí některé z cen nestačilo. Ovšem v třídění zaznamenal v loňském roce největší progres ze všech, a tak si Kopidlno vyhlášení mezi nejlepšími zasloužilo.

Sdílejte na sociálních sítích