Chytrá řešení

Mezinárodní cvičení Czech Cybertron 2024 ve Dvoře Králové

SPŠ a SOŠ Dvůr Králové nad Labem vytvořila s krajskou podporou Kybernetický polygon na řešení kybernetických útoků. Krátce po jeho slavnostním otevření zde začalo mezinárodní cvičení Czech Cybertron, které prověřilo schopnosti žáků z pěti zemí Evropy.
Mezinárodní cvičení Czech Cybertron 2024 ve Dvoře Králové

Kybernetický polygon nově vznikl v budově SPŠ a SOŠ Dvůr Králové nad Labem. Jedná se o skvěle vybavenou IT laboratoř zaměřenou na řešení kybernetických útoků. Kromě vybavení mohla škola v rámci projektu upravit objekt tak, aby byl kompletně bezbariérový. Sloužit bude nejen žákům, ale školení zde mohou pořádat i všechny bezpečnostní složky v republice. Královéhradecký kraj na vznik polygonu přispěl částkou téměř pět milionů korun.

Krátce po slavnostním otevření se laboratoří rozlehlo klapání klávesnic a na obrazovkách přeběhly první řádky počítačového kódu. Scénář cvičení postavil účastníky do situace, kdy hackeři zaútočili na průmyslovou zónu a tu bylo třeba ochránit. Začal tak čtvrtý ročník mezinárodního cvičení zaměřeného na kybernetickou bezpečnost Czech Cybertron 2024.

Cvičení bylo určené pro studenty středních škol z ČR i zahraničí a vycházelo z reálných kybernetických útoků, které se staly v posledních letech a zaměřilo se na SCADA a PCL systémy. Na zajištění organizace pomáhali a cvičení se také přímo zúčastnili královédvorští žáci ze tří oborů – informační technologie, bezpečnostně právní činnost a aplikovaná chemie. 

Letos byla účast vskutku bohatá, neboť dorazili žáci nejen z Čech, ale také Polska, Slovenska a díky nedávno navázané spolupráci, také z Rakouska a Itálie. Akci uspořádal Královéhradecký kraj spolu se Střední průmyslovou školou a Střední odbornou školou Dvůr Králové nad Labem. 

Letošní Cybertron se uskutečnil pod záštitami hejtmana KHK, ministerstva vnitra, obrany, školství a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Úroveň cvičení ocenili i zástupci společnosti Škoda Auto.

 

Sdílejte na sociálních sítích