Inovace a výzkum
Z našeho kraje

Domov U Biřičky využívá Querywater – zařízení, které umí zachytit koronavirus

Téměř tři desítky čističek vzduchu schopných zachytit koronavirus začaly sloužit Domovu U Biřičky. Querywater – zařízení, které vyvinula česká firma Ecoone Europe, čistí vzduch, filtruje ho a vyrábí z něj pitnou vodu. Kromě toho tato technologie podle laboratorních testů dokáže zachytit nebezpečné viry a bakterie. Hradecký domov pro seniory se tak stal vůbec prvním sociálním zařízením v Česku, které podobnou technologii v souvislosti s bojem proti koronaviru využívá.
Domov U Biřičky využívá Querywater – zařízení, které umí zachytit koronavirus

Zařízení za hodinu pročistí až 300 kubických metrů vzduchu a vyrobí až 20 litrů pitné vody. Vedle toho čistí vodu z vodovodního řádu a díky vzduchovému filtru zachytává a ničí nebezpečné viry a bakterie, včetně nového typu koronaviru.

Přítomnost koronaviru ve filtru testoval brněnský Výzkumný ústav veterinárního lékařství. Odběr vzorků za přísných bezpečnostních podmínek zajistili pracovníci Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové a Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

Querywater vyvinula česká firma Ecoone Europe pod vedením výzkumu a vývoje Filipa Mikulenky. Společnost se mimo jiné zabývá právě vývojem a výrobou zařízení pro získávání a úpravu vody.

 

Sdílejte na sociálních sítích