Doprava
Udržitelnost a ESG

Elektrické midibusy v Českých Budějovicích

Od listopadu 2018 jezdí v centru Českých Budějovic flotila 11 elektrických midibusů. Nově vzniklé elektrobusové linky navazují na dopravní opatření ve městě, které omezilo parkování automobilů v centru.
Elektrické midibusy v Českých Budějovicích

Elektrobusy s označením Škoda 29 BB vycházejí z osvědčeného elektrického midibusu Solaris Urbino 8,9 LE, známého z mnoha evropských měst. Jedná se o nízkopodlažní midibusy s délkou 9 m s celkovou kapacitou 45 osob, z toho 21 sedících. Jako zásobník energie slouží 150kWh trakční baterie. S touto kapacitou dokážou podle výrobce ujet až 100 kilometrů. Českobudějovické elektrobusy se dobíjejí průběžně dvoupólovým pantografem z nabíjecího zařízení odpovídajícího úseku trolejbusové troleje. Kvůli bezpečnosti tohoto neuzemněného způsobu nabíjení je takto řešený elektrobus vybaven galvanickým oddělením (tedy přenosem elektrické energie bez spojení vodičem) nabíjecího zařízení na střeše vozidla.

Midibusy zajišťují obsluhu historického centra města a jeho propojení se záchytným parkovištěm P+R v Jírovcově ulici, nádražím, českobudějovickou nemocnicí a Havlíčkovou kolonií.

Investiční náklady na pořízení 11 elektrobusů činily 142,5 mil. Kč, tzn. 13 mil. Kč na vozidlo. Z této investice bylo 85 % hrazeno z fondů EU prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Sdílejte na sociálních sítích