Doprava

Elektroloď na Slezské Hartě

Moravskoslezský kraj dal na pořízení elektrolodi dal 14 milionů korun, aby tím podpořil rozvoj cestovního ruchu v sociálně a ekonomicky ohroženém Bruntálsku.
Elektroloď na Slezské Hartě

Velkokapacitní elektroloď Harta pojme 45 výletníků a posádku. Má bezbariérové provedení a v podpalubí má prostor na přepravu až 10 kol. Loď je vybavena dvěma elektromotory, které budou pohánět lithiové baterie. Na střeše jsou umístěny solární panely. Rychlost plavby je 13 kilometrů v hodině. Loď bude provozovat svazek obcí Mikroregion Slezská Harta, který bude organizovat veškerou lodní dopravu na přehradě.

„Samozřejmě se počítá také s návštěvami mladých rodin. Rodiče nemusí mít obavy, na lodi je vyhrazeno i místo pro kočárky, a to za poplatek 20 korun. Určitě lidé ocení, že si na výlet s sebou budou moci vzít i svého psa. Během plavby bude turistům k dispozici lodní bufet, bezbariérová toaleta a vyhlídková i zakrytá paluba,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška a doplnil, že lístky budou v prodeji přímo na lodi nebo v infocentru v Leskovci nad Moravicí, kde bude mít loď svůj domovský přístav s potřebnými technologiemi pro dobíjení. „Vyhlídkové plavby patří v hlavní turistické sezoně mezi nejvyhledávanější atraktivity v oblasti Slezské Harty. Cestovní ruch v této části regionu je mnohdy jedinou alternativou rozvoje malého a drobného podnikání. Proto považuji vyplutí elektrolodě a profesionalizaci lodní dopravy za velmi přínosné,“ poznamenal.

„Kromě elektrolodě podpořil v této lokalitě Moravskoslezský kraj také další projekty. Vloni jsme obci Leskovec nad Moravicí přispěli 400 tisíc korun na zázemí pro návštěvníky Slezské Harty. Z těchto peněz byly zřízeny elektrické a vodovodní přípojky pro šest zásuvkových pilířů, které budou sloužit pro nabíjení a doplňování vody pro lodě plující po Slezské Hartě a pro nabíjení a doplňování právě Harty. Další milion jsme poskytli na vybudování sociálního zařízení pro návštěvníky, ale také na zázemí lodní dopravy, pláže a drobného prodeje,“ vyjmenoval náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška a doplnil, že v okolí Harty taky přibudou nádoby na tříděný odpad, parkové lavičky nebo plážové převlékárny.

Projekt tak může být inspirací k využití největší vodní nádrže v Královéhradeckém kraji – Rozkoši na Českoskalicku.

Sdílejte na sociálních sítích