Chytrá řešení

Město Hradec Králové dostalo cenu za inteligentní dopravní systém

Před časem dokončený inteligentní dopravní systém v Hradci Králové získal cenu soutěže Urban C-ITS Contest pořádanou sdružením C-Roads za největší počet takzvaných use-case, tedy inteligentních informačních prvků.
Město Hradec Králové dostalo cenu za inteligentní dopravní systém

Hradec Králové, jako jediné oceněné české město, se tak zařadil do společnosti měst jako jsou Paříž, Hamburg, Turín, Trento, Štýrský Hradec či Bordeaux, které jsou v této oblasti velmi aktivní. Před udílením ocenění se v Portu konala konference Urban Forum, na níž zazněl příspěvek o preferenci vozů IZS v Hradci Králové.

Projekt hradeckého inteligentního dopravního systému je velice komplexní a spočíval zejména ve výměně staré technologie na řízení dopravy a instalaci moderních detektorů a celého řízení dopravy. To také umožnilo nasazení velkého množství jednotlivých informačních prvků, a tím se většina scénářů spouští automaticky bez zásahu uživatele. Software umožňující tento způsob komunikace bude v brzké době povinnou součástí elektronické výbavy nových automobilů. I v tomto je tedy Hradec Králové unikátní a vizionářský, protože je připraven na následující léta, kdy doprava pravděpodobně ještě více zhoustne. Projekt IDS v Hradci Králové je unikátní i v tom, že za oceněným projektem nestojí řada pilotních či výzkumných programů a projektů, ale že byl realizován rovnou s cílem zlepšit dopravu ve městě. V nadsázce řečeno, v roce 2020, kdy se s projektem začalo, nebyla v Hradci ani jedna C-ITS jednotka, v roce 2023 má již jedno z největších pokrytí v Evropě.

Převzato z www.hradeckralove.org

Sdílejte na sociálních sítích