Inovace a výzkum
Veřejný prostor

Jesenice – veřejné osvětlení šetrné k přírodě

Jesenice má jako první v Evropě veřejné osvětlení šetrné k přírodě.
Jesenice – veřejné osvětlení šetrné k přírodě

Mezi Kocandou a Mladíkovem, částmi Jesenice, byla dokončena výstavba chodníku s veřejným osvětlením, které mají malý negativní dopad na životní prostředí.

Modrá složka světla je v těchto částech Jesenice u Prahy výrazně potlačena. Lampy tak svítí žlutě. „Dopady bílého LED osvětlení na životní prostředí se zabývá mnoho vědců po celém světě, z výsledků jejich veřejně dostupných výzkumů vyplývá, že na živé organismy má vliv jak intenzita osvětlení, tak i barva použitého světla,“ říká starostka Jesenice Radka Vladyková s tím, že jako první v Evropě nainstalovali v Jesenici LED osvětlení se speciálním filtrem modrého světla, který sníží jeho podíl na hodnoty pod jedno procento běžně používaných LED diod.

Světlo řídí biologické hodiny všech živých organismů, jak fauny, tak i flory. Modré světlo probouzí organismy a je přirozené pro den, v noci by mu neměly být vůbec vystaveny. V opačném případě se poruší biologické hodiny. Narušení přirozeného biorytmu vede u lidí k poruchám spánku, vzniku depresí, a dalších civilizačních chorob. Negativní dopad má však mimo jiné i na reprodukční cyklus zvířat a růst rostlin.

„Využili jsme moderní technologie k tomu, abychom zajistili pro naše lidi osvětlení chodníku, na druhou stranu jsme hledali řešení, které ochrání i přírodu kolem nás. Osvětlení se po jedenácté v noci automaticky utlumí na dvacet procent a zpět se plně rozsvítí v pět hodin ráno. Pokud někdo v noci vstoupí na chodník, zareaguje fotobuňka, která chodník rozsvítí naplno, pak se zase utlumí,“ dodává Vladyková.

Město Jesenice tak šetří elektrickou energii a zároveň i minimalizujeme dopady na životní prostředí, chodník ale zůstává dostatečně osvětlen pro bezpečný pohyb chodců.

Sdílejte na sociálních sítích