Doprava

Keylog – unikátní stojan na kolo

Pardubický KEYLOG hledá finanční partnery.
Keylog – unikátní stojan na kolo

V Pardubicích vzniká světově unikátní stojan na kolo. Společnost Keylog se svým řešením zapadá do konceptu rozvoje smart city a kromě poskytování vyšší bezpečnosti pro obyčejné cyklisty se z něj časem může stát i řešení pro bikesharingy nebo nabíjení elektrokol.

Z uživatelského hlediska funguje stojan Keylog jednoduše – po příjezdu s kolem stačí zmáčknout tlačítko, identifikovat se pomocí bezkontaktní karty (nebo mobilu s NFC čipem) a díky řetězu kolo uzamknout. Odemčení se pak dělá stejným postupem, akorát na konci je kolo odpoutáno.

Stojan řeší hlavně problém bezpečnosti. Sedmdesát procent krádeží kol v tuzemsku probíhá ve veřejném prostoru a jen půl procenta z nich se vrátí svým majitelům. V Česku se přitom prodá přes 350 tisíc nových kol ročně, v Německu až čtyři miliony, a obava z odcizení je jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé nechtějí kola využívat jako dopravní prostředek. Keylog je vybaven pancéřovým řetězem, který není možné překonat pákovými kleštěmi, jako je to možné u klasických lankových zámků.

Keylog má aktuálně dokončený prototyp, který se v nejbližší době chystají nabízet v rámci pilotů prvním partnerům. Zatím nejde o města, ale spíš o korporátní klienty. Během letošního roku by se mělo v praxi otestovat kolem dvou set stojanů s reálnými uživateli, což pomůže vychytat dětské nemoci. Pak přijde na řadu sériová výroba. Předtím ještě ale musí Keylog najít také finanční partnery. „Od začátku jsem věděl, že do projektu budu potřebovat externí peníze. V rámci svých možností jsem mohl financovat vývoj a dostat to do prototypové části. Jde však o projekt spojený s poměrně rozsáhlým cashflow – naskladnění, výroba v určitých sériích, bavíme se doslova o milionových částkách. A na to už potřebuju sehnat externího partnera,“ přiznává majitel Karel Hron s tím, že na rozvoj v nejbližší době potřebuje kolem pěti milionů korun.

 

Sdílejte na sociálních sítích