Energetika
Udržitelnost a ESG

Kněžice – první energeticky nezávislá obec v Česku

Vesnice poblíž Poděbrad má vizi vrátit se k úplné soběstačnosti, jaká byla kdysi na venkově běžná. Sama si vyrábí teplo a elektřinu, recykluje odpad, dodává hnojivo místním farmářům a zvažuje dokonce regionální měnu. Nedávno získala titul První energeticky nezávislá obec v Česku a nově uspěla i v prestižní soutěži inovátorů.
Kněžice – první energeticky nezávislá obec v Česku

Zhruba pět set obyvatel polabské vesnice Kněžice zažívá úspěšný experiment. Zkouší získat nezávislost na vnějších zdrojích. Už se to z velké části povedlo ve výrobě tepla a elektřiny. Za 138 milionů korun vybudovaly Kněžice bioplynovou stanici, kotel na biomasu a šestikilometrové potrubí, které zásobuje obyvatele teplem i horkou vodou. Vesnice tak zároveň vyřešila, co s biologickými odpady. Díky projektu byla loni oceněna v prvním ročníku soutěže Obnovitelné desetiletí a získala přídomek První energeticky nezávislá obec. Kněžice si nezávislost snaží systematicky získat i v dalších směrech. V centru tu stojí dům s pečovatelskou službou, který funguje jako služba pro seniory a zároveň investice. Stavba stála 20 milionů korun, přičemž obec jako zřizovatel získala 15 milionů z evropských fondů. Jde v podstatě o přístupné nájemní bydlení, které obci na nájmech přináší ročně 460 tisíc korun. Obyvatelé Kněžic si dokonce pohrávají s myšlenkou používat nějakou formu regionální měny. A obec má schváleno stavební povolení na čerpací stanici, která by vyráběla stlačený plyn jako pohonnou hmotu pro místní auta. 

Oběc Kněžice je Česku již řadu let průkopníkem udržitelného energetického hospodářství měst a obcí a i díky tomu se stala vítězem soutěže inovátorů ze střední a východní Evropy “Social Innovation to Tackle Energy Poverty”, kterou zajišťuje Ashoka a Schneider Electric Foundation. Soutěžní projekty řešící různé aspekty energetické chudoby se utkaly ve velkém finále akcelerátoru a do finále se probojovaly tři české nápady.

Sdílejte na sociálních sítích