Udržitelnost a ESG

Knihovna věcí v Praze

Knihovna věcí (Library of Things, LoT) je fenomén, který se během posledních let šíří po celém světě. Myšlenka je jednoduchá: proč vlastnit a skladovat věci, které jsou potřeba jen párkrát za rok. Díky možnosti vypůjčit si vybavení na sport nebo cestování se lidé dostanou k široké nabídce věcí, které nemusí zbytečně kupovat. Houpací síť, šicí stroj, nebo instantní fotoaparát sdílí s lidmi z okolí. Ušetří peníze, životní prostředí a navíc pomáhají budovat komunitu.
Knihovna věcí v Praze

Za pražskou Knihovnou věcí, která sídlí v prostorách studentského kampusu Hybernská, stojí čtyři studenti z různých oborů. Půjčují věci pro různé účely: nářadí, sportovní či outdoorové vybavení, hudební nástroje, hry a další. „Jde o to, aby všechny věci měly potenciál výpůjčky na týden,“ říká Rebeka a Tom ji doplňuje: „Nepřijímáme lampičky ani rychlovarný konvice. Nebo klec na ptáky nám někdo nabízel. To si jednou koupíš a pak to máš. Lidi to rychle pochopili a nenosí nám zbytečné věci.“

Krok 1: Bez lidí to nepůjde            

Úplně na začátku proběhla schůzka ve studentském kampusu Hybernská. Ten otevřel před rokem v rozlehlém vnitrobloku v centru Prahy – právě za účelem studentských aktivit. Knihovna věcí se do nově vznikajícího kampusu dostala náhodou: jedna ze zakládajících studentek se osobně znala s Coll Coll architekty, kteří navrhovali úpravy nevyužívaného prostoru. „Přizvali nás k první schůzce, kde byli zástupci kampusu a ti nám řekli: trvalo nám rok a půl tento prostor získat – a vy, studenti, jste tu proto, abyste ho oživili,“ popisuje Tom.

Knihovnu vybavovali s pomocí lidí, které se jim podařilo oslovit. „Na začátku jsme si řekli, jsme do toho nadšený, máme čas a chceme věnovat veškeré úsilí, abychom otevřeli. To ale nejde bez lidí. Takže jsme jim řekli: potřebujeme vás, abyste nám darovali předměty, abyste se o knihovnu zajímali,“ vypráví Tom.

Krok 2: Čas na hledání partnerů

Když Knihovna věcí zahajovala provoz, na slavnostní otevření přišlo dvě stě lidí. „Měli jsme tu muzikanty, prodávali jsme burgry a plátěný tašky – a lidi nám nosili věci.“ Nejen jednotlivci; brzy se začaly přidávat firmy. Na slavnostní otevření přišel člověk, který vyrábí přenosné vodní dýmky a jednu do Knihovny věcí daroval. Následovala slack lajna, popruh na trénink rovnováhy pro moderní provazochodce, nebo krosna od české outdoorové firmy. „Díky knihovně věcí získají lidi zkušenost s předměty, ke kterým třeba nikdy neměli přístup,“ říká Rebeka.

Krok 3: Dejte do toho něco navíc

V pražské Knihovně věcí mají třeba houpací síť, digitální i analogový fotoaparát, běžky, kytaru, klávesy a celou řadu různého nářadí. Kromě sdílení předmětů nabízí také sdílení zkušeností, základy praxe v rukodělných, řemeslných a kreativních činnostech. „Nechceme mít jen skladiště věcí. Chceme vytvořit místo, kde se lidi potkávají, založit depozit předmětů, které se dají prakticky použít. A tak máme v plánu workshopy, kde se lidi můžou naučit něco, co si ještě nezkusili. Taky tím chceme trochu upozornit na to, že řemesla pomalu zanikají,“ říká Tom. V létě byl nejoblíbenější kurs vyrábění barefootových sandálů;  nejvíc se půjčovaly stany.

Krok 4: S radostí šířit know-how

Knihovna věcí je celosvětový trend, podobných už jsou po světě desítky a vznikají další. Protože základní myšlenkou je sdílení, celé hnutí je založeno na komunitě podobně smýšlejících lidí. Ti spolu sdílejí tipy a rady, jak s knihovnou začít.

Sdílejte na sociálních sítích