Chytrá řešení

V Královéhradeckém kraji se otevřely první kompostovatelné toalety

Podpora ekologického a udržitelného rozvoje je v dnešní době jedním z hlavních cílů pro celou naši planetu. Otevření toalet proběhlo ve spolupráci se Sdružením Český ráj, které za laskavého svolení rodiny Schliků pomohlo s tímto projektem a jeho vhodném umístění v Prachovských skalách.
V Královéhradeckém kraji se otevřely první kompostovatelné toalety

Dřevěnou budku, která zakrývá kompostovací zařízení firmy Ekozachody.cz, navrhli i vyrobili studenti Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové. Studentka Báru Štumpovou, jejíž návrh vyhrál, se nechala inspirovat tvarem šnečí ulity. ,,Když někdo řekne suchý záchod, většina lidí si představí domeček se šikmou střechou a vyříznutým otvorem ve tvaru srdce na dveřích. Proto jsem zvolila kruhový tvar, aby můj návrh byl jiný a něčím zajímavý,“ dodává studentka.

Kompostovací toalety, které byly instalovány v rekreační oblasti, představují moderní a ekologicky šetrné řešení pro zpracování lidského odpadu. Dále také přispívají k rozvoji turismu v Prachovských skalách, kde se nyní můžete pohodlněji pohybovat po celém areálu, bez znečištěné přírody. Nové toalety jsou navrženy tak, aby nevyžadovaly napojení na inženýrské sítě a nepodléhaly stavebnímu povolení. Jsou zcela ekologické, neobsahují žádné chemické látky a jsou finančně nenáročné. Jejich údržba je jednoduchá a nákladově efektivní, což umožňuje jejich umístění na turistické cesty, cyklostezky a dokonce i do měst.

A jak se vlastně taková kompostovací toaleta používá? V případě, že turista záchod využívá pro malou potřebu, nemusí dělat nic – toaleta je zcela bezúdržbová. Po vykonání velké potřeby je však nutné použít jednu lopatičku speciálního zásypového materiálu z pilin a písku. V momentě, až bude vybírací nádoba naplněná, vyprázdní se a její obsah se dále využije.

Celou akci zafinancovala Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu za pomoci finančního příspěvku od Královéhradeckého kraje.

Převzato z facebookové stránky Královéhradeckého kraje

Fotogalerie
Sdílejte na sociálních sítích