Doprava

Lyon – dopravní strategie ušetří 2 miliony litrů nafty za rok

V roce 2020 vstoupí v platnost francouzský zákon o životním prostředí. S ohledem na něj zavádí Lyonská hromadná doprava (SYTRAL, Syndicat de transports de l'agglomération lyonnaise) novou strategii, v níž počítá s různými technologiemi nové mobility. Které to jsou?
Lyon – dopravní strategie ušetří 2 miliony litrů nafty za rok

Důležitou součást nové dopravní strategie tvoří trolejbusy. Nová generace trolejbusů IMC (In Motion Charging) je vybavena bateriemi, takže mohou jezdit i mimo trolejové vedení a navíc se dají dobíjet během jízdy na troleji. (Plánované tendry na tyto trolejbusy by mohly být zajímavé i pro podnik Škoda, která dnes IMC trolejbusy dodává například do města Limoges.) Lyon plánuje šest nových linek, z nichž většina využije existující troleje, po kterých dnes jezdí tramvaje. Do roku 2020 má být linek celkem dvanáct, což by bylo nejvíc ve střední Evropě.

V Lyonu chtějí do hromadné dopravy zahrnout také elektrické autobusy. Možný bude dvojí způsob napájení: noční nabíjení baterií pro třináct linek plánovaných do roku 2025, zbylých 53 linek bude kombinovat noční a příležitostné nabíjení. První linka plně vybavena elektrobusy má fungovat do roku 2020. SYTRAL testoval dvě trasy: jednu, která vede do kopce a další, která se shoduje s průměrným denním počtem kilometrů v provozu, aby nalezl nejvhodnější autobaterie.

Zatímco centrum Lyonu odbaví trolejbusy, na předměstí se počítá s autobusy na stlačený plyn (CNG), které už jezdí i u nás. Energie se uvolňuje spalováním metanového plynu; metan je nejčistší hořící uhlovodík. SYTRAL považuje čtyři ze svých dep vhodné pro výstavbu plynové čerpací stanice.

A poslední lyonskou alternativou je vodík. Ten by mohl výhledově nahradit spalovací motory na benzínový či naftový pohon. Dopravní prostředky s vodíkovým pohonem  se nepodílejí na zvyšování emisí skleníkových plynů, protože odchází jen vodní pára.

Sdílejte na sociálních sítích