Veřejný prostor
Z našeho kraje

Model Zdoňov patří mezi šest nejlepších světových projektů v oblasti vody

Díky hradeckému spolku Mluvme spolu, které navrhlo Jiřího Malíka na udělení ceny Stockholm Water Price (obdoba Nobelovy ceny za počiny v oblasti vody), skončil spolek Živá voda s Modelem Zdoňov za rok 2019 v šesti nejlepších projektech světa.
Model Zdoňov patří mezi šest nejlepších světových projektů v oblasti vody

Připravený univerzální model na léčení krajiny a vodního režimu ČR je ve světě vysoce ceněn. Doma jeho podpora ze strany státu a politiků zatím pokulhává.

Know-how Modelu Zdoňov byl nedávno přejmenován na projekt Živá krajina. Spolek má univerzální model a plán, jak vyléčit nejen českou krajinu a zadržet v ní vodu pomocí Krajinného plánu ČR, na němž mohou participovat i občané.

Jednou z větví projektu Živá krajina se stala školící aktivita Společně proti suchu, kterou podporuje i finančně Open Society Fund,  jeho program Active Citizen Fund. Díky nim bude školení pro 50 lokálních koordinátorů, kteří budou replikovat toto know-how po celé ČR, pro začátek na 3000 km2, zdarma.

Po dokončení Modelu Zdoňov a Modelu Křinice, pracuje spolek díky podpoře Maiwaldovy akademie na další studii proveditelnosti – v Heřmánkovicích i díky podpoře tamního zastupitelstva. Spolek má v plánu tímto způsobem udělat celou CHKO Broumovsko, což je 410 km2. Pokud se to podaří, bude to jedno z největších území na světě zpracované takto komplexně.

Více informací o Stockholm Water Prize naleznete zde Převzato z www.zivavoda.biz

Sdílejte na sociálních sítích