Akademie
Chytrá řešení
Starostuj

Moravskoslezský kraj si nechal zhotovit mapu oslunění svého území, usnadní plánování fotovoltaiky

Obyvatelé Moravskoslezského kraje budou mít snazší rozhodování o tom, jestli „půjdou“ do fotovoltaiky. Moravskoslezský kraj si totiž jako první region v Česku nechal zhotovit kompletní mapu oslunění celého svého území. Rodiny, firmy i samosprávy tak budou moci snadno zjistit, zda jsou jejich střechy či pozemky vhodné pro umístění solárních panelů.
Moravskoslezský kraj si nechal zhotovit mapu oslunění svého území, usnadní plánování fotovoltaiky

Kompletní mapu oslunění celého svého území má nově k dispozici Moravskoslezský kraj. Region chce tímto krokem usnadnit veřejnosti plánování fotovoltaických projektů a podpořit vznik energetických společenství. Prostřednictvím volně přístupných dat bude totiž možné snadno zjistit, jaký má konkrétní střecha či pozemek solárně-energetický potenciál.

Mapa oslunění by mohla už v první fázi rozhodování o případném pořízení panelů na střechu rodinného domu nebo firmy zájemci ukázat, jaká je realita právě na jeho nemovitosti. Dílo bude další vrstvou v krajském mapovém systému. Mapa je spojená s katastrem a územními plány.

Na zhotovení díla pracovala od poloviny loňského roku brněnská společnost TopGis. Základ pro tvorbu analýzy představují letecké snímky, které firma prostřednictvím vlastních letadel a velkoformátových kamer pravidelně pořizuje na území celé České republiky. Analýzu daného typu lze uskutečnit pro všech 365 dní v roce v půlhodinových intervalech. Díky modelaci území navíc zohledňuje i vliv okolní zástavby a vegetace. Výsledný výpočet tak nepracuje jen se samotnou plochou, typicky střechou budovy, ale i vlivem jejího okolí.

Převzato z:  www.msk.cz
Sdílejte na sociálních sítích