Největší akvaponická farma světa
Zelenina v biokvalitě se dá pěstovat i ve znečištěných oblastech. V Číně po ní kvůli skandálům s jedovatými potravinami roste poptávka. Ve sklenících v Sia-menu využívají takzvanou akvaponii, tedy systém produkce potravin založený na chovu ryb a pěstování rostlin bez půdy. Čínská vláda do projektu investuje zhruba miliardu korun. Rozloha dosud největší akvaponické farmy na světě má čítat 126 hektarů. Zatím je hotová zhruba třetina. Čínská vláda chce postavit farmu v každém nově vznikajícím areálu u každého velkého města. Česká firma tak má zaručenou práci na pět až deset let.
„Ryby dostanou krmení, zelenina si vezme to nežádoucí, co ve vodě máme, to znamená dusičnany a další složky, minerály, železo, a čistá voda se vrací zpátky k rybám,“ vysvětluje generální ředitel Farmy pro všechny Bohuslav Škoda. Partnera k podnikání našel v době, kdy pátral po lampách do skleníků. Místo kaprů jsou v kádi jeseteři čínští, ale i jejich chovatelům se hodí rady českých rybářů, kteří zase získávají zkušenosti s akvaponií. „Čeští rybáři bojují s extrémním suchem v České republice. Rybníky nám vysychají a akvaponie představuje určité řešení, jak vynahradit chybějící produkci ryb v Česku,“ míní předseda Rybářského klubu ČR Radek Sekera.
Jak funguje aquaponie?
Aquaponie je ekonomický systém produkce potravin, který spojuje chov ryb a pěstování rostlin bez půdy. Jedná o recirkulační systém intenzivního chovu ryb v umělých nádržích a přečerpávání vody do hydroponické části, ve které rostliny odeberou část živin pro svůj růst, voda se zde biologicky i mechanicky pročistí a putuje zpět do rybí nádrže. Oproti běžnému chovu ryb se znečištěná voda nevypouští do prostředí, ale neustále cirkuluje v systému. Jde tak o velice ekologický způsob chovu ryb. Z biologického pohledu jde o téměř uzavřený ekosystém, který funguje na principech podobných například s rybničním ekosystémem.