Digitalizace a kyberbezpečnost

Pasportizace v chytré obci Hodonice

Parkoviště, zeleň, veřejné osvětlení i kanalizace. Přesné zmapování majetku je pro všechny obce důležité. Hodonice na jihu Moravy se tohoto úkolu zhostily tak dobře, že si za něj vysloužily titul Chytrá obec 2017. Hlavně jim ale pomáhá s plánováním údržby i jejich dalšího rozvoje.
Pasportizace v chytré obci Hodonice

Šetří čas i peníze. Řeč je o pasportizaci neboli o zaevidování majetku. Je ale velký rozdíl v tom, jak se obce rozhodnou evidenci provést, nabízí se totiž více možností. Buď je tu dosud klasický způsob v podobě excelových tabulek a mapových podkladů, které v případě potřeby prostě otevřete a potřebné údaje z nich vyčtete, nebo si můžete vybrat moderní a chytré řešení a dokázat mnohem víc. Stejně jako Hodonice.

Obec Hodonice využívá už od loňského roku webovou mapovou aplikaci GisOnline.cz vytvořenou firmou TopGis. Základní sadu dat, kterou tvoří inženýrské sítě, plnou verzi měsíčně aktualizovaného katastru nemovitostí, aktuální i historické ortofotomapy celé obce a další podkladové mapy, informace o připojení ke kanalizaci, vodě nebo způsobech vytápění, se v Hodonicích pro jejich vysokou každodenní praktickou hodnotu naučili využívat naprosto intuitivně. Obec má tak přehledně zpracovaný náhled na veškerou infrastrukturu ve svém majetku, ať už to jsou komunikace, veřejné osvětlení, nebo dopravní značení, a připravuje se i pasportizace veřejné zeleně, mobiliáře a dalších. Systém je navíc provázaný také s jinými informačními systémy, například katastrem nemovitostí. To obyvatelům umožňuje najít spoustu informací na jednom místě.

Pasportizace navíc obci pomohla také získat dotace na veřejné osvětlení – byla totiž jednou z podmínek pro její poskytnutí od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. „Na základě zpracovaného pasportu veřejného osvětlení jsme v roce 2017 požádali o dotaci na jeho rekonstrukci. Dotaci jsme získali a rekonstrukce osvětlení byla v září 2018 dokončena,“ potvrzuje starosta Hodonic Pavel Houšt.

Aplikaci je dostupná zde.

Sdílejte na sociálních sítích