Energetika
Udržitelnost a ESG

První energeticky úsporná klinika v ČR

Nejmodernější budova ve Fakultní nemocnici Olomouc byla otevřena 4. září 2018. Největší stavba v jejím areálu za posledních deset let, která navíc jako jediný objekt svého druhu v České republice splňuje standardy pasivní budovy, dostala označení Y a sloužit bude pacientům a pracovníkům II. interní kliniky gastroenterologie a geriatrie.
První energeticky úsporná klinika v ČR

Nová budova s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím vyrůstala od února 2017 v sousedství chirurgického komplexu. Její součástí je také jednotka intenzivní péče se sedmi boxy a čtyři kompletní pětadvacetilůžková oddělení s dvoulůžkovými i nadstandardními jednolůžkovými pokoji. V objektu se nacházejí rovněž speciálně upravené pokoje pro obézní či jinak handicapované pacienty. Stavba s půdorysem ve tvaru písmene U je pozoruhodná také z pohledu celkového designu, technického a konstrukčního řešení. Byla totiž projektována jako budova s téměř nulovou spotřebou energie. Energetická náročnost je desetkrát nižší ve srovnání s prostorami, ve kterých sídlí tyto zdravotnické provozy dnes.

Autorem projektu stavby za necelých 398 milionů korun, z nichž bezmála třetinu pokryla dotace Ministerstva zdravotnictví ČR a zbývající prostředky hradila nemocnice z vlastních zdrojů, je Ing. arch. Adam Rujbr ze společnosti Adam Rujbr Architects. „Nová klinika má řadu inovací, jedná se o první nemocniční stavbu v pasivním energetickém standardu a jsou zde poprvé v České republice použity chlazené stropy. Budova je šetrná nejen energeticky, ale také ve vztahu ke svým uživatelům. Ergonomické rozložení provozů a spojovací tunely ušetří čas a energii zdravotníkům stejně jako zařízení usnadňující manipulaci s nadměrně obézními pacienty. Budova je vybavena kontrastním LED osvětlením usnadňujícím orientaci osobám s poruchami zraku. Vznikla stavba, která posouvá soudobý standard zdravotnických zařízení směrem k vyšší kvalitě a šetrnosti, což by se mělo stát normou,“ doufá architekt Rujbr.

Sdílejte na sociálních sítích