Energetika

Sdružení místních samospráv pomáhá obcím snižovat náklady na energie

SMS ČR letos připravuje pro své členy další kolo nákupu energií na energetické burze. Týkat se bude obcí, které nemají v letech 2022 a 2023 zajištěnou dodávku elektřiny a plynu.
Sdružení místních samospráv pomáhá obcím snižovat náklady na energie

Pro členy SMS ČR je to příležitost, jak dodávky energií nakoupit v souladu se zákonem (ZZVZ) efektivně a přitom jednoduše, bezpečně a bez administrativní zátěže. Tu za SMS ČR a její členy každoročně přebírá makléřská společnost FIN-servis, a.s., která je licencovaným dohodcem Českomoravské komoditní burzy Kladno.

Rostoucí zájem souvisí zejména s cenou, která je vzhledem k většímu poptávanému objemu a vysoké konkurenci dodavatelů na burze nižší než u jiných forem veřejné zakázky. Obce rovněž oceňují přípravu nákupu, kterou plně přebírá makléřská společnost. Nákup nevyžaduje zadávací dokumentaci ani posuzování nabídek; také smluvní dokumentaci vyřídí a všem účastníkům rozešle po uzavření obchodu dohodce.

Vedle své energetické burzy disponuje Českomoravská komoditní burza Kladno i dalšími trhy. Využít ji mohou vlastníci obecních lesů, kteří chtějí svoji těžbu transparentně zpeněžit. Trh s dřívím burza provozuje od roku 2005 a za 15 let se zde zobchodovalo cca 2,7 miliónu kubíků dříví. Loni se tento trh významně zmodernizoval, prezenční obchodování nahradil elektronický trh a prodej dříví se tak rovněž odehrává online vzdáleným přístupem.

Třetím z burzovních trhů, který může pomoci ke snížení provozních výdajů, je elektronický trh pohonných hmot. Na něm si města a obce, zejména ale jejich městské firmy a příspěvkové organizace, mohou zajistit dodávku nafty a benzínu, včetně dopravy a stočení do vlastního úložiště.

Převzato z www.smscr.cz

Sdílejte na sociálních sítích