Digitalizace a kyberbezpečnost
Inovace a výzkum
Internet věcí
Z našeho kraje

Senzorická podlaha v domově důchodců v Borohrádku

Unikátní systém elektronické senzorické podlahy v místech pobytu klientů dokáže rozpoznat jejich pád na zem a přivolat pomoc.
Senzorická podlaha v domově důchodců v Borohrádku

Královéhradecký kraj dokončil stavbu nového domova pro seniory v Borohrádku. Investiční akcí za necelých 80 milionů korun zvýšil kapacitu zdejšího domova pro seniory o 24 lůžek služby zvláštního režimu. První klienti se do nových prostorů nastěhovali 1. listopadu. Domovy se zvláštním režimem poskytují služby osobám se stařeckými demencemi, zejména Alzheimerovou demencí. Zaměstnanci v nich pečují o klienty, kteří jsou výrazně dezorientovaní a často hrozí riziko jejich odchodu ze zařízení.

Královéhradecký kraj v Borohrádku vybudoval tři dvoupodlažní pavilony, vzájemně propojené centrální halou tak, aby do všech míst, kde se budou klienti pohybovat, byl maximální přístup denního světla. Izolační trojskla zabezpečí dobré termoizolační vlastnosti po celý rok. Z jižní strany jsou kryta pasivními slunolamy a aktivními venkovními žaluziemi, které navíc dodají tepelný komfort i v průběhu zimních měsíců. V každém pavilonu je automaticky otevíratelný světlík, který zabezpečí odvod horkého vzduchu bez nutnosti klimatizace. Nové budovy i centrální hala mají zelenou střechu, která šetří náklady na topení a klimatizaci a zajišťuje příjemnější mikroklima.

„Po dokončení stavby jsme nové prostory vybavili nábytkem a dalším potřebným zařízením v hodnotě pět milionů korun. Vybavení odpovídá nejvyšším požadavkům péče o klienty, jako jsou například naklápěcí lůžka a moderní hydromasážní vany. Naprostou novinkou v rámci celé republiky je unikátní systém elektronické senzorické podlahy v místech pobytu klientů. Umožní dokonalou kontrolu jejich pohybu včetně upozornění na náhlý pád bez toho, aby klienti byli obtěžováni dohledovým kamerovým systémem. Dnes otevřený pavilon je unikátní stavbou, která ukazuje nový směr budování podobných zařízení v příštích letech,“ doplnil náměstek Pavel Bulíček odpovědný za krajské investice.

Výstavbu domků se zvláštním režimem kraj zahájil v roce 2020 a část celkové investice 80 milionů korun včetně DPH pokryla dotace ministerstva práce a sociálních věcí ve výši 29 milionů korun. Zbytek kraj uhradil ze svého rozpočtu.

Domov pro seniory Borohrádek poskytuje pobytové služby osobám, které mají z důvodu věku sníženou soběstačnost. V loňském roce došlo k jeho sloučení s Domovem důchodců Albrechtice nad Orlicí, který poskytuje pobytové služby osobám s Alzheimerovou demencí. Vznikl tak jeden provozní areál s názvem Domovy na Orlici, který po dokončení této investiční akce disponuje 210 lůžky. Sloučením obou zařízení došlo k lepší zastupitelnosti zaměstnanců, kteří zajišťují chod zařízení po technické a administrativní stránce.

Foto: Jakub Vik (Český rozhlas)

Více informací zde 

Zdroj: Tisková zpráva KÚ KHK

Sdílejte na sociálních sítích