Digitalizace a kyberbezpečnost
Internet věcí

Smart City New York - klíče k úspěchu

Mezinárodní porota ocenila, co město dělá pro občany i malé podniky. New York využívá technologie, aby se stal lepším městem pro lidi. V roce 2016 získal prestižní cenu Best Smart City - je inspirativní zjistit, proč.
Smart City New York - klíče k úspěchu

Politická vůle nad zlato

Úřad vytvořil Smart City plán, v němž se počítá s veřejně dostupnou službou wi-fi; s platformou pro firmy, v rámci které by městu představily své produkty; založením fondu pro inovativní firmy a podnikatele; rozběhnutím zkušebního programu pro testování chytrých technologií; a vypracováním pokynů pro rozvoj chytrých aplikací pro město.

Technologiemi blíže lidem

Ředitel úřadu Technologií a inovací Jeff Merritt vysvětlil, proč se agendou tak intenzivně zabývají: „Když se přístroje internetu věcí, jako jsou senzory měřící znečištění vzduchu nebo světla, která se zapnou, když někdo vstoupí do místnosti, používají efektivně, pak nejen, že sníží náklady, ale také posilují občanskou angažovanost a zvýší zdraví a bezpečnost obyvatel.“

V uplynulém roce New York investoval další 3 miliony dolarů (asi 75 milionů korun) do senzorů, které zvyšují bezpečnost ve městě a získal grant ve výši 20 milionů dolarů na pilotní program, v němž chce připojit auta k internetu (což neznamená jen možnost pouštět si playlist přes Spotify nebo využívat on-line navigaci, ale také různé chytré benefity pro řidiče).

Zásadní je strategie

Většina chytrých měst má nějaký chytrý plán nebo strategii, jak udržet město inovativní, bezpečné a zajímavé. Města jako Londýn, Singapur, Barcelona a San Francisco byla v minulosti oceněna za rozvíjení chytrých měst, což podněcuje start-upy a inovativní firmy k tomu, aby se zde usadili. A tím i k dalšímu chytrému rozvoji. Důležité je začít.

Sdílejte na sociálních sítích