Chytrá řešení

Město Touškov je prvním městem se sdílenou komunitní elektromobilitou

Město Touškov je prvním městem v ČR, které bude nabízet městské elektrovozy pro sdílení s občany. Jedná se o zcela novou a unikátní službu pro veřejnost.
Město Touškov je prvním městem se sdílenou komunitní elektromobilitou

„Spolu s firmou e-community jsme připravili projekt odpovídající trendy stylu moderní doby kombinující nároky samospráv na provoz vozů společně s možností zapůjčit tyto vozy občanům mimo provozní čas úřadu. Jedná se o pilotní projekt, kdy registrovaní uživatelé (občané) si prostřednictvím kalendáře a rezervačního systému přehledně v chytré aplikaci PEOPLECAR zamluví auto na potřebný den, čas a dobu,“ popsala novou službu pro občany starostka města Kateřina Duchková.

Vybraný vůz si uživatelé půjčí od 1. července 2024 na stálém a dobře známém místě opatřeném dobíjecí stanicí. Služba pro občany je zpoplatněna. Město Touškov v prvních třech měsících nabízí službu zapůjčení vozu svým občanům za zaváděcí cenu 100 Kč/hod.

„Smlouvu s PeopleCar máme na jeden rok. Zatím plánujeme půjčovat jeden pětimístný a jeden sedmimístný vůz. Lidé by je mohli využívat například na cestu k lékaři a na nákupy. Cílíme na mladé i na seniory, kteří se tak nemusí starat o STK, pojištění, výměny dílů a kapalin a další. V případě vyššího zájmu flotilu rozšíříme," doplnila starostka K. Duchková.

Zájem o obdobnou službu už mají desítky měst. Například Tachov a Písek. Jen v Plzeňském kraji o ní jedná pět obcí a službu chtějí také společenství vlastníků bytů a developeři v místech, kde je málo parkovacích míst a v horách, například v Jeseníkách - v Loučné a v Šumperku.

Převzato z www.plzensky-kraj.cz

Sdílejte na sociálních sítích