Inovace a výzkum
Z našeho kraje

Trutnovská nemocnice má CT nové generace

Přístroj s prvky umělé inteligence je šetrnější k pacientům a nabízí širší možnosti vyšetření.
Trutnovská nemocnice má CT nové generace

Vyšetření počítačovou tomografií, které patří ke klíčovým diagnostickým metodám současnosti, pokročilo v trutnovské nemocnici na novou úroveň. S pořízením jednoho z nejmodernějších CT přístrojů získala nemocnice nové možnosti ve vyšetření, které umožňuje zobrazení kostí, cév, struktury plic, mozku i dalších orgánů lidského těla. Software přístroje SOMATOM x.cite využívá dostupná data o pacientovi, například pohlaví, výšku a věk, a kombinuje je s dalšími specifickými informacemi, získanými při dotazování zdravotníků. Přístroj pak optimalizuje skenovací parametry na míru každému pacientovi, aby zajistil co nejkvalitnější a nejpodrobnější snímky sledované části těla.

Mezi největší přínosy nového zařízení patří snížení dávky záření a možnost vyšetření i obézních pacientů. U některých vyšetření je také možné snížit množství podané kontrastní látky a tím i zatížení ledvin vyšetřovaného člověka. Další dobrou zprávou je, že nový přístroj umožní vyšetření většího množství pacientů.

Radiologičtí asistenti mohou navíc skenování připravit a provést pomocí odnímatelných tabletů sloužících k ovládání přístroje a díky tomu mohou u pacienta zůstat ve vyšetřovně až do okamžiku těsně před skenováním a zajistit tak jejich lepší přípravu. Následně mohou s pacienty komunikovat prostřednictvím displeje.

Počítačový tomograf Somatom X.cite firmy Siemens Healthineers byl pořízen z indivi-duálního dotačního titulu Královéhradeckého kraje, který pokryl většinu nákladů. Celková vysoutěžená cena zahrnující také šestiletý servis je 34 milionů korun. Instalace přístroje probíhala skrz zeď v patře budovy pavilonu A2 trutnovské nemocnice.

Sdílejte na sociálních sítích