Chytrá řešení

V Hradci Králové se otvírá první re-use bazar

V centru Hradce Králové byl 5.10.2023 otevřen první re-use bazar neboli dobročinný obchod specializovaný na opětovné využití opotřebených věcí, které za drobný obnos poslouží někomu jinému. Zájemci si zde budou moci pořídit knížky, věci do domácností i pro děti, novinkou zde oproti re-use pointům jsou elektrospotřebiče. Vybrané finance z odkoupených předmětů pak budou darovány Technickým službám Hradec Králové na péči o městskou zeleň.
V Hradci Králové se otvírá první re-use bazar

„Díky re-use projektům můžeme dát nový život věcem, které už nepotřebujeme, a ještě tím pomůžeme někomu jinému. Doposud byli občané zvyklí na tuto službu ve sběrných dvorech, chceme se ale rozvíjet a posouvat, proto jsme se rozhodli založit ještě re-use bazar a umístit ho do centra města. Právě v Kotěrově ulici se dnes pro všechny otevřel tento dobročinný obchod, který nabízí kvalitní zboží, a na rozdíl od sběrných dvorů je zde možné pořídit i elektroniku,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek.

Re-use bazar bude fungovat oboustranně. Jednak zde bude možné za malé částky pořídit vystavené zboží, ale zároveň sem bude možné nepoužívané zboží v dobré kvalitě umístit. „Přijímat budeme věci do domácnosti, knihy, věci pro děti, sportovní vybavení i drobnou elektroniku jako varné konvice, toustovače nebo mixéry. Objemnější elektroniku, velikostně od mikrovlnné trouby výše, budeme přijímat pouze ve sběrných dvorech,“ uvádí Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb, které jsou provozovatelem re-use bazaru. Veškerou elektroniku, kterou bude re-use bazar nabízet k prodeji nechají Hradecké služby řádně zrevidovat, aby byla bezpečná a funkční.

Pobočka re-use bazaru se nachází v Kotěrově ulici čp. 828 za Muzeem východních Čech. Otevřeno bude mít vždy čtyři dny v týdnu, a to v pondělí, středu a pátek od 13 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin.

Do projektu re-use se mohou občané zapojit i ve sběrných dvorech, kde na podobném principu jako tento bazar fungují i re-use pointy. První z nich byl spuštěn v roce 2020 a jejich popularita roste. „Naším dlouhodobým cílem je působit na několika úrovních. Předcházíme vzniku odpadů, pomáháme prodejem funkčních věcí nízkopříjmovým skupinám občanů a zároveň díky vybraným financím podpoříme péči o městskou zeleň,“ doplňuje náměstek Řádek. Vybrané finance budou věnovány Technickým službám Hradec Králové na výsadbu nových stromů a na péči o další městskou zeleň.

Převzato z:  www.hradeckralove.org
Sdílejte na sociálních sítích