Doprava
Inovace a výzkum
Udržitelnost a ESG

V Nizozemsku postavili první cyklostezku z plastu

Plasty, které zamořují oceány, našly nové využití. Tři nizozemské firmy z nich postavily vůbec první plastovou cyklostezku. V budoucnosti by se měly objevit také umělohmotné silnice, po kterých by se proháněla auta i kamiony.
V Nizozemsku postavili první cyklostezku z plastu
U nizozemského města Zwolle slavnostně otevřeli třicet metrů nové cyklostezky. Za jiných okolností by si ji nikdo ani nevšiml, tato je však unikátní. Skládá se z dutých prefabrikátů, které odvádějí vodu a mohou skrýt nejrůznější kabely. Nejzajímavější je však fakt, že je vyrobena z recyklovatelných plastů, vylovených z oceánů. Za projektem PlasticRoad stojí společnosti KWS, Wavin a petrochemický obr Total, které spojily síly s neziskovými organizacemi Cradle to Cradle a The Ocean Cleanup.

Plastová cyklostezka je zatím pilotním projektem, který se nyní bude testovat v praxi. Pokud se osvědčí, může se rozšířit i do dalších míst.

Stezku zpevňuje vrstva jemného štěrku. Použitý plast pochází ze 70 procent z recyklátu, zbytek tvoří polypropylen. Testovací dráha obsahuje plast, ze kterého by šlo vyrobit 218 000 plastových kelímků. Vynálezci slibují, že plastová cyklostezka vydrží dvakrát až třikrát déle než její klasická obdoba. Své vlastnosti si stezka zachová při teplotách od -40 do 80 stupňů Celsia.

Podle iniciativy PlasticRoad však unikátní technologické řešení neskončí jen u výstavby cyklostezek. Z plastů by se v budoucnu mohly konstruovat také silnice pro automobily. Potenciál využití je obrovský, protože na celém světě je odhadem 40 milionů kilometrů komunikací.

 

Sdílejte na sociálních sítích